Modul mod_rewrite
Funkcia, ktorá je pre nás zaujímavá, je prepisovanie a presmerovanie URL adries. Tento modul nám môže pomôcť pri nasledovných problémoch:
¡ Ak sme stránky presunuli na nové adresy a chceme na ne návštevníkov presmerovať
¡ Ak majú stránky príliš zložité adresy. S toho dôvodu sú ťažko zapamätateľné, nevyjadrujú obsah stránky ani štruktúru webu. Môžeme ich prepísať na iný tvar.
¡ Dynamické stránky obsahujú v adresách parametre a vyhľadávače ich neindexujú.
¡ Ak chceme dosiahnuť, aby stránky boli nezávislé na technológiách. Potrebujeme sa zbaviť koncoviek html, php a podobne. [11]
Ako mod_rewrite funguje zobrazuje obrázok. Užívateľ zadá do prehliadača napríklad www.najlacnejsie-notebooky.sk/externe-disky.html.
Modul mod_rewrite čaká na serveri na každú požadovanú stránku. Skontroluje jej adresu podľa zoznamu pravidiel. Ak sa adresa v zozname nachádza, aplikuje na ňu konkrétne prepisovacie pravidlo. Zoznam pravidiel môžeme nazvať aj konfiguračným súborom. Tento súbor má názov v tvare .htaccess (htaccess je prípona súboru). Niektoré webové hostingové služby, ktoré bežia na Apache serveri majú tento súbor definovaný. Pokiaľ nie, môžeme si ho vytvoriť ako jednoduchý textový súbor s vyššie uvedeným názvom. Aktivovanie mod_rewrite je jednoduché. Stačí do vytvoreného súboru napísať nasledovné:
Od tejto chvíle máme pre daný adresár mod_rewrite aktívny. Zatiaľ ale nerobí nič, pretože v ňom nemáme definované žiadne pravidlá. Pravidlá sa v mod_rewrite zadávajú pomocou regulárnych výrazov. Následne si uvedieme pár jednoduchých príkladov na riešenie problémov, pre ktoré môžeme mod_rewrite použiť. Pri uvedených príkladoch si aj opíšeme základné regulárne výrazy, ktoré sme použili. Téma regulárnych výrazov je obsiahla a nebudeme sa s ňou zaoberať, nakoľko nie je predmetom tejto práce.